Tam Diş Protezi Nedir?
Tam Diş Protezi Nedir?

Tam Diş Protezi Nedir?

Tam diş protezi nedir? Sorusu protez diş taktırmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Çünkü dişler, bir kere kaybedilince onların yerine geçebilecek alternatif sayısı oldukça azdır. Bunlardan en çok kullanılan ve uzun yıllardır tercih edilen yapay diş çeşidi diş protezidir.

Tam diş protezi nedir? Tüm dişlerini kaybetmiş kişilere uygulanan, alt ve üst çenedeki dokuya yerleştirilen, takılıp çıkartılan protezlerdir. Bu yapısı sebebiyle hareketlidir ve her gece yatmadan çıkartılması gerekir. Kullanım konforu düşük olması nedeniyle son dönemlerde yaygınlığı çok azalmıştır.

Tam Diş Protezi Nedir?Tam Diş Protezi Nedir? Kimlere Uygulanır?

Akrilikten üretilen ve doğal diş dokusu örnek alınarak yapılan tam diş protezleri çürük, kemik erimesi, kaza veya travma gibi sebeplerden ötürü tüm dişlerini kaybetmiş kişilere uygulanır. Diğer özel adı total diş protezi olan bu protez türünün kişiye uygulanabilmesi için öncelikle ağızda hiç diş olmaması gerekmektedir. Ayrıca yapısı gereği hareketli olan protezin ağızda sabit durabilmesi için uygulanacak kişinin çene yapısı buna uygun olmalıdır. Kemik erimesi, kaza veya çene kemiği daralması yaşayan kişilerde çene yapısı değiştiği için protezin hastanın ağzına oturması daha zor olmaktadır. Ağza oturmayan protezler de sürekli hareket ederek ağızdan çıkma gibi durumlara mahal verebilmektedir. Uygulamanın yapılacağı kişinin protezin yapıldığı maddeye ve protezi tutan yapıştırıcı maddeye alerjisinin olmaması gerekmektedir.

Tam Diş Protezi Uygulama Aşamaları

  • Öncelikle hangi protez tedavisinin uygulanacağına karar verilir
  • Uygulamanın yapılacağı kişinin ağız ve çene yapısının ölçüsü alınır
  • Kişinin istekleri ve protez ölçüleri diş protez laboratuvarına iletilir
  • Laboratuvarda yapılan diş prova için tekrar hekime gönderilir
  • Prova sonrası son istek ve düzenlemeler yapılır
  • Böylece proteze son hali verilmiş olunur.

Tam Diş Protezi Temizlik ve Bakımı

Tam diş protezleri, takıp çıkartılan hareketli yapıları ve dokuları sebebiyle ağız içinde oluşan asit, bakteri ve yemek artıkları gibi faktörlerden kolayca etkilenmektedir. Bu yüzden protezin günlük olarak bazı bakımlarının yapılması gerekmektedir. Aksi halde protezin kullanım ömrü oldukça azalacağı gibi kullanan kişiye de zamanla rahatsızlık verebilmektedir.

Bu protezler gece yatmadan önce mutlaka çıkartılıp su dolu bir kapta bekletilmelidir. Aksi halde protezin kullanım ömrü kısalıp yapısı bozulabildiği gibi kişinin ağız sağlığını da tehlikeye atabilir. Ayrıca tam diş protezi mümkün olduğu müddetçe her öğünden sonra çıkarılıp suyla temizlenmeli, günde iki defa da diş protezleri için özel olarak üretilen fırçalarla fırçalanmalıdır.

Tam Diş Protez Fiyatları Ne Kadar?

Tam diş protezleri ilk başta da bahsettiğimiz gibi artık çok sık uygulanmamaktadır. Daha çok implant destekli sabit veya yarı haraketli protezler tercih edilir. Çok daha konforlu olan bu protezlerde, tam protezin getirdiği negatif etkiler bertaraf edilir.

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki lekeleri ve sararmaları…
Benzer İçerikler