Porselen Lamine Nedir?
porselen-lamine-nedir

Porselen Lamine Nedir?

Porselen lamine nedir? Dişlerin çeşitli nedenlerle restorasyonu gerektiğinde ya da implant sonrası protez diş işlemlerinde kullanılan malzemelerden biridir. Bununla birlikte en sık gülüş tasarımı uygulamalarında kullanılmaktadır.

Porselen lamine nedir” sorusu, özellikle ön dişlerindeki problemler için tedavi araştırması yapanların merak ettiklerindendir. Bu uygulama dişlerin yüzeyindeki sorunları çözmekte sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Yaprak diş olarak da bilinmektedir ve diş yüzeyine lamine yapıştırmak biçiminde uygulanmaktadır.

Porselen Lamine Nedir, Nasıl Yapılır?

Porselen lamine bir diş hekimliği malzemesini ve bu malzemeyle yapılan diş restorasyonu uygulamasını tanımlamaktadır. Bu doğrultuda “porselen lamine diş nedir?” sorusunun en kısa yanıtı şu şekilde verilebilir;

Özellikle diş estetiği uygulamalarında kullanılan bir dental prosedürdür. Dişin ön yüzeyi ince bir porselen kabukla kaplanır ve diş yüzeyindeki estetik problemlerin ortadan kalkması sağlanır. Uygulama “yaprak kaplama” adıyla da bilinmektedir.

Bu işlem dişlerin boy eşitsizliğinin düzeltilmesi, yüzeysel kırık ve çürüklerin yok edilmesi gibi işlevlere sahiptir. Lamina yaprak diş uygulaması için prosedür kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte genel hatlar şu şekildedir;

porselen-lamine-nedir
 • Öncelikle hasta muayene edilir ve bu uygulamanın restorasyon için yeterli olduğu belirlenir.
 • Hastanın diğer dişlerinin rengine ve şekline uygun bir yaprak için ölçü alınır ve diş yapılır.
 • Hazırlanan diş kabuğu, inceltilmiş dişlere dental yapıştırıcı yardımıyla yerleştirilmektedir.

Yaprak lamine diş yaptıranlar, uygulama sonrasında ağız ve diş sağlığına özen göstermeli, sert yiyeceklerden ve mümkünse asitli içeceklerden kaçınmalıdır. Böylece tüm ağız ve diş sağlığının korunması ve mevcut işlemin uzun ömürlü olması sağlanabilir.

Porselen Lamine Ömrü

Porselen diş kaplaması yaptırmak için diş yüzeyinde bir aşındırma yapılmaktadır. Dolayısıyla doğal dişler bu uygulama sonrasında tek başına kullanılamaz. Geri döndürülemez bir uygulama olduğundan yaprak lamine dişlere iyi bakmak ve uzun süre kullanımını sağlamak gereklidir. Yaprak lamine diş ömrü dişlerle ilgili gerekli bakım ve koşullar sağlandığı takdirde 10-15 yıl arasında olacaktır. Bu hususlardan başlıcaları şu şekildedir;

 • Ağız hijyenine özen göstermek,
 • Diş gıcırdatma varsa tedavi almak,
 • Asitli içeceklerden kaçınmak,
 • Gıdaların ısısının makul olması,
 • Sigara vb. alışkanlıkları bırakmak.

Porselen diş ömrü bu hususlara dikkat edildiği takdirde oldukça uzun olacaktır. Bunun yanı sıra düzenli diş hekimi kontrolleri de olası bir sorunu önleyebilmek, dişlerin uzun süre kullanılmasını sağlayabilmek adına önemlidir. Bununla birlikte işlemin doğru şekilde uygulanması uzun süre kullanılmasını sağlayan bir diğer unsurdur. Alanında uzman bir hekim tarafından uygulanan, kaliteli malzemeyle ve doğru işlemler sonrasında yapılan yaprak lamine diş uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabilir.

Porselen Lamine Fiyatları 2023

Lamine diş fiyatları pek çok kişi tarafından sıkça sorulanlardandır. Bu uygulama özellikle gülüş tasarımında çok sık kullanılmaya başlamıştır. Pek çok muayenehane de bu doğrultuda işlemler yapılmaktadır ve her bir muayenehane farklı fiyat politikalarıyla çalışmaktadır. Estetik bir uygulama olması nedeniyle “Lamine diş kaplama SGK karşılıyor mu?” sorusunun yanıtı “hayır” şeklinde verilmektedir. Genel olarak diş kaplaması işlemlerinin devlet tarafından karşılanması için sağlık açısından doğan bir zorunluluk söz konusu olmalıdır.

Porselen lamine fiyatları belirlenirken şu durumlar göz önünde bulundurulur;

 • Kaç adet lamine yapılacağı,
 • Mevcut dişlerin durumu,
 • Diş hekiminin deneyimi,
 • Kullanılacak malzemelerin kalitesi.
porselen-lamine-nedir

Özenli bir şekilde yapılan porselen lamina uygulaması, uzun ömürlü olacak ve hastanın diğer dişleriyle bütünleşecektir. Böylece öz güvenli şekilde gülümseyebilmek mümkün olacaktır. Yüksek memnuniyet beklentisine sahipseniz Erce Beleçoğlu muayenehanesinde diş estetiği ve diğer diş tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Alanında uzman, deneyimli bir hekimle ve son teknoloji ekipmanlarla yapılacak tedavi ve işlemler, hayalinizdeki gülüşe kavuşmanızı ve sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki lekeleri ve sararmaları…
Benzer İçerikler