Ön Diş Dolgusu

Ön diş dolgusu, ağzın ön kısmındaki dişlerde meydana gelen çürük, kırılma, çatlama gibi sorunların doğal bir görüntü verecek şekilde onarılmasını sağlar. Onarılan dişlerin, diğer dişlerle uyum içerisinde olması dolgunun fark edilmemesine yardımcı olur. Bu sayede hasta güzel bir gülümsemeye sahip olabilir. Bonding ya da kompozit lamina olarak da adlandırılabilir.

Ön diş dolgusu, kompozit dolgu olarak da ifade edilen kompozit reçine kullanılarak yapılır. Varsa önce çürük temizlendikten sonra kompozit malzeme özel adezviler ile dişe yapıştırılır. Spor ya da başka aktiviteler sırasında hasar gören ön dişler, çürükler için de bu prosedür uygulanabilir.

Ne Zaman Ön Diş Dolgusu Yaptırmalıyım?

Ön Diş Dolgusu
Ön Diş Dolgusu

Ön diş dolgusu diğer dolgularda olduğu gibi dişte hasar meydana geldiğinde uygulanır. Estetik bir prosedürden ziyade restoratif amaçları olan bir uygulamadır. Estetik diş hekimliği ya da gülüş tasarımı kapsamında gerçekleştirilen “Ön Diş Estetiği” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ön dişe dolgu yapılmasının en önemli sebeplerinden biri diş çürükleridir. Diş çürükleri genelde kolay fark edilebilen semptomlara sahiptir. Fakat bazen de hissedilmeyebilirler. Bu yüzden düzenli diş hekimi kontrollerine gitmek daima faydalıdır.

Aşağıdaki durumlardan birini ya da birkaçını yaşıyorsanız bir diş hekimine danışmanız gerekebilir:

  • Diş üzerinde meydana gelen siyah ya da koyu renkli noktalar
  • Dişin kırılması, çatlaması ya da aşınması
  • Sıcağa ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet
  • Uzun süreli ağrı
  • Yemek yerken hissedilen ağrı

Ön Dişe Dolgu Nasıl Yapılır?

Ön Dişe Dolgu Nasıl Yapılır?
Ön Dişe Dolgu Nasıl Yapılır?

Ön diş dolgusu kompozit malzeme kullanılarak yapılır. Küçük ya da orta büyüklükteki çürükler için idealdir. Tedavi edilen dişin doğal görünümünü koruması sebebiyle de oldukça avantajlıdır. Kompozit dolgular çürüyen dişteki boşluğu doldurmak, aşınmış ya da kırılmış bir dişi onarmak, amalgam dolguları değiştirmek ya da dişler arasındaki boşluğu azaltmak için kullanılabilir.

Çürük ve kırık daha büyükse ya da hastanın kanal tedavisi olması gerekiyorsa ön dişe dolgu yapılırken kompozit yerine farklı bir malzeme tercih edilmesi daha uygun olabilir. Estetik kaplama, kompozit reçine gibi estetik bir gülüşe sahip olmayı sağlasa da dişin doğal yapısına daha çok müdahale edilmesini gerektirdiği için ilk aşamada tercih edilmeyebilirler.

Ön Diş Kaplama

Ön Diş Estetik Dolgusu Ne Kadar Dayanır?

Ön Diş Estetik Dolgu
Ön Diş Estetik Dolgu

Ön dişe uygulanan kompozit dolgunun ne kadar dayanacağı, dişin hangi bölgesine uygulandığına göre değişkenlik gösterebilir. Dişin uç kısmına yapılmışsa ısırma kuvveti ve sert yiyeceklerin tüketilmesi gibi faktörlere bağlı olarak daha kısa sürebilir. Doğal dişimizde zarar oluşturabilecek şeyler bunlara zarar verebilir. Dolayısıyla, kullanıma ve dişin konumuna bağlı olarak değişir.

Kompozit dolgular, seramik dolgular kadar güçlü olmasalar da uzun süre güvenle kullanılabilirler. Birçok kompozit dolgunun minimum kullanım süresi 5 yıldır. Ağız ve diş bakımı iyi yapıldığında bu süre 10 yıla kadar çıkabilir.

Ön Diş Dolgusu Fiyatları

Ön diş dolgusunun uzun ömürlü ve sağlam olması için kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Ayrıca, diş hekiminin el becerisi ve estetik algısı da gelişmiş olmalıdır. Ön planda olan ön dişlerin estetik görünümü için maliyet hesabının yanı sıra doğru hekim seçimi de yapılmalıdır.

Ön diş kompozit dolgu fiyatları, diş başına ortalama 600 – 800 TL arasında değişmektedir. Ayrıntılı bilgi almak için diş hekimi muayenesi tavsiye edilir.

Gülüş Tasarımı