Kozmetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Kozmetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Kozmetik diş hekimliği dişlerinizde ve gülüşünüzde olumlu bir değişim yaratmayı amaçlayan tedavileri içeren, estetik diş hekimliği olarak da bilinen bir alandır. Kişilerin yaşamları boyunca ağız ve diş sağlıklarını, işlevlerini ve görünümlerini korumaları için tercih ettikleri prosedürler bütünüdür.

Kozmetik diş hekimliği, gülüş tasarımı yaptırarak estetik ve etkileyici bir gülümseme elde etmek isteyenler tarafından rağbet görmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen bir dizi uygulama ve tedavi mevcuttur.

Kozmetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Kozmetik diş hekimliği uygulamaları lekeli, renklenmiş, aşınmış, yontulmuş, kırılmış, yanlış hizalanmış, şekli bozulmuş, fazla boşluklu dişlerin düzeltilmesinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Kozmetik ya da estetik adı verilmiş olsa da restoratif tedavileri kapsayan süreçleri de içerebilmektedir.

Estetik diş planlamalarında; bir tedavi planı geliştirmek için hastalarla birlikte çalışırlar. Hastanın beklentileri ve genel ağız sağlığını değerlendirerek çeşitli tedaviler önerirler. Amaçları hastanın beklentisinde olan estetik dişlerin elde edilmesidir.

Estetik Diş Hekimliği Tedavi Türleri

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, gülüşünüzü iyileştirmenin en basit ve en ekonomik yollarından biridir. Diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen ofis tipi beyazlatma işlemi tercih edilebilir. Bunun dışında ev tipi ya da ofis – ev karışık beyazlatma yöntemleri de mevcuttur. Kişinin beklentisi ve bakım tarzı önelidir ve doğru hasta seçiminde çok başarılı sonuçlar alınır. Devital beyazlatma ile kanal tedavili dişlerin renk olarak beyazlatılması da sağlanabilir.

Ofis tipi beyazlatma işlemi ve ev tipi beyazlatma işlemi arasında kalıcılık bakımından büyük farklar olabilmektedir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almadan herhangi birini tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

Diş Beyazlatma Fiyatları 2020

Seramik Lamine – Kompozit Lamine

Lamineler, dişlerin ön yüzeyini kaplayan, ince, özel yapım diş renginde porselen ya da özel reçinelerle uygulanır. Diş yüzeyinden doku kaldırılmadan ya da yaklaşık yarım milimetrelik doku çıkartıldıktan sonra bu ince kabuklar dişlerin ön kısmına yapıştırılır. Renk, şekil, boyut veya uzunlukları, hastanın doğal dişlerine uyumlu olacak şekilde ayarlanır.

Laminate veneer; tırnak diş, yaprak porselen isimleri ile de anılmaktadır. Estetik olarak en başarılı tedavilerden birisidir. Kompozit laminede ise uygulanan materyal seramik değildir. Hangi tedavinin sizin için uygun olduğunu öğrenmek için hekiminiz tarafından değerlendirilmesi en doğrusu olacaktır.

Diş Kaplama – Kuronlar

Diş kaplamaları, diş eti çizgisinin üzerindeki tüm çürümüş ve ya hasar görmüş diş tedavi edilir. Sağlam diş üzerine oturur ve dişin şeklini, boyutunu ve estetik görünümünü geri kazandırır. Kuronlar, dişlerin kırılması ya da çatlaması gibi durumlarda kullanılabilirler. Şekilsiz ya da ciddi şekilde rengi değişmiş dişleri kapatmak için, estetik amaçlarla da kullanılabilirler. Kaplamalar, metal, porselen – metal karışımı, reçine ya da seramikten yapılabilirler.

İnley ve Onley

İnleyler ve onleyler altın, porselen ve ya kompozit malzemelerden yapılabilirler. Çürük ya da hasar görmüş dişleri doldurmak için kullanılırlar. Tek bir diş hekimi ziyaretinde kolayca uygulanabilirler. Dolgu, dişin merkezine doğru yapıldığında inley, dişin bir ve ya daha fazla ya da ısırma yüzeyini kapladığında onley olarak adlandırılır. Endokron da bu nesil bir yapıdır. Farkı daha çok alanı içermesidir.

Diş İmplantları

Kozmetik diş hekimliği kapsamında, genelde son çare olarak görülen ve uygulanan bir yöntemdir. Diş kökü kurtarılamıyorsa ya da hali hazırda çekilmiş dişler varsa, bu boşlukları doldurmak için titanyum diş kökleri yerleştirilir. Estetik bölgelerde de uygun şartlar sağlanıyorsa, implantlar rahatlıkla uygulanmaktadır.