Diş Hekimliğinde Botoks Uygulamaları

Diş Hekimliğinde Botoks Uygulamaları

Botoks Nedir?

Botoks basit bir tanımla; özel bir bakteriden steril laboratuvar şartlarında üretilen, estetik uygulamalarda, yüz kırışıklıklarında, kas sistemlerinde uygulanabilen bir maddedir. Tıptaki gelişmelerle birlikte yaygınlığı artmaktadır ve belirlenen bir botoks yan etkisi yoktur. Diş hekimliğinde de birçok alanda kullanılmaya başlamıştır.

Botoks Nasıl Etki Yapar?

Botoks sistemik olarak tüm vücudu, kasları etkilemez. Yalnız lokalize olarak uygulandığı yeri etkiler. Uygulandığı alandaki sinir uçlarındaki iletimi geçici olarak bloklar. Kas dokusuna zarar vermez. Temel olarak kaslar üzerinde oluşan kasılmaları rahatlatır ve spazmları ortadan kaldırır. Botoksun etkisi yaklaşık 4-6 ay civarındadır. Vücut tarafından metabolize edilip süre sonunda etkisi biter. Düzenli ve uzun süre uygulanan kaslarda zamanla ihtiyaç ortadan kalkabilir.

Botoks İle Diş Hekimliğinde Neler Yapabiliyoruz?

En yaygın 2 kullanım alanı; Diş Sıkma (Bruksizm) etkilerini ortadan kaldırmak ve Diş Eti Görünürlüğü fazla olan hastalarda Gummy Smile görüntüsünü çözmektir. Doğru koşullarda, konusunda uzman kişilerce ağız ve çevre dokularında uygulandığında ideal sonuç alınmaktadır.

Botoks Nedir Zararlı Mı?
Botoks Nedir Zararlı Mı?

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

Günümüzde toplumun yarısı gibi ciddi bir bölümünde bruksizme bağlı oluşan şikayetler görmekteyiz. Çocuklarda bu oran yaklaşık %15tir. Çok farklı sebeplere bağlı gelişebilir.

En sık karşılaştığımız neden günlük stres olmakla birlikte depresyon, anksiyete, mineral, vitamin eksiklikleri, bazı ilaçlar, uygun olmayan diş ilişkileri(kapanış) diğer diş sıkma nedenlerindendir.

Diş sıkan kişi genellikle bundan habersizdir ve yıllarca devam eder. Gece uykuda oluştuğu için farkında değildir ve çevreden uyaran olmazsa, daha uzun bir süre fark etmeyecektir.

Semptomları çeşitlidir; ilerleyen süreçte kulak, baş, çene ağrıları ile kendini gösterebilir, hatta ağız açıklığında kısıtlılık, açmada zorlanma görülebilir. Mümkün olduğunca geciktirmeden ve geri dönüşsüz sorunlar oluşmadan tedavi planlanmalıdır.

Bruksizm Belirtileri Nelerdir?

  • Çene ağrısı
  • Kulak ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Çene açmada zorluk, kısıtlılık
  • Çiğneme kaslarında yorgunluk
  • Dişler aşınma, mine dokusunda incelme ve buna bağlı hassasiyet
  • Dişlerde çatlaklar, kırıklar
  • Aşınmalara bağlı yüz dikey boyutunda azalma
  • Uygulanmış diş tedavileri ile ilgili problemler
  • Kaslarda yüklenmeye bağlı büyüme ve köşeli yüz formuna geçiş

Diş sıkmaya bağlı gelişebilecek problemlerden bazılarını burada yazılmıştır, ilerlediğinde daha büyük sorunlar olacağı düşünülmeli ve en erken yerde müdahale yapılmalıdır.

Botoks Pembe Estetik
Botoks Pembe Estetik

Diş Sıkması Olanlarda Botoks Uygulaması

Plak uygulamaları ile yeterli sonuç alamadığımız hastalarda en uygun seçenektir. Çeneyi kapatan kaslara Botoks uygulanır, o kastaki sinirsel iletim engellenir ve diş sıkmanın önüne geçilmiş olur. Çene hareketleri kısıtlanmaz.

Bu işlem kas dokusuna bir zarar vermek değildir, sadece kasın sinirsel iletimi bir süreliğine engellenir. Bu süreçte neden olan etkenler ortadan kaldırılırsa veya gıcırdatmanın nedeni psikolojik bir yönelim ise yaklaşık 6 ay sonrasında tekrar enjeksiyon gerekmez. Devam ederse botoks uygulamasının tekrar edilmesi gerekebilir.

Burada botoks enjeksiyonunun amacı eklem ve çenede oluşması öngörülen zararları ortadan kaldırmaktır.

Gummy Smile Nedir?

Diş estetiğinde tek baktığımız şey dişin formu ve rengi değildir. Diş eti, dudak ve dişler ahenk içinde olmalıdır. Pembe estetik olmadan bunun sağlanması mümkün değildir.

Gummy Smile; konuştuğunda ve güldüğünde aşırı diş eti görünürlüğüdür. Çevremizde dikkat ederseniz bu duruma sahip olan kişiler vardır. İdeal gülüşte yaklaşık 2mm görülmesi gereken diş etleri bu kişilerde yaklaşık 10mm e kadar görünür. Dişler çok ön plandadır, daha büyük gibi bir algı oluşur ve oransal olarak estetiği bozar.

Dudağı kaldıran kasların fazla çalışması, iskeletsel problemler, üst dudak mesafesinin kısa olması etkenlerden bazılarıdır. Dudak kaslarının, dudağı aşırı çekmesi bu sebepler arasında en sık olandır. Bu durumda kas retraksiyonunun azaltılmasında botoks kullanılır. Kas dudağı önceki kadar kaldıramayacaktır. Uygulama seans sayısı ve noktaları kişiden kişiye değişebilir.

Dudak Estetiği
Dudak Estetiği

Botoks Uygulaması ile Gummy Smile Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygulama noktaları planlanır.

Lokal anestezik krem ile yüzeysel uyuşma sağlanır ve bu ağrısız enjeksiyon için yeterlidir.

Uygulama yaklaşık 5-10 dk sürer.

Hastalar 10-15 gün sonra kontrol için çağrılabilir.

Dirençli olan kişilerde tekrar doz tatbik edilir. Uygulama seansı dahil günlük yaşantıyı etkilemez, kişi rutinine devam edebilir.

Botoks Fiyatları Ne Kadar?

Diş sıkma için botoks fiyatları ve gummy smile için fiyatı farklı olabilmektedir. Kaç doz planlandığı, diş sıkma veya diş eti görünürlüğünü miktarı da bu konuda belirleyicidir. Yapılması planlanan bölge detaylı şekilde muayene edilmelidir. Kullanılacak olan ilaç maliyetlidir ve uygulama miktarına göre ücret değişir.Türk Diş Hekimleri Birliği 2018 Rehber Fiyat Tarifesine de yerleştirilen botoks uygulaması ile Gülüş Estetiği ve Diş Sıkma ile ilgili eğitim almış diş hekimlerine botoks uygulamasını yaptırabilirsiniz.

Yol Tarifi Alın!