Diş teli tedavisi diş hekimliğinin bir alt dalı olan ortodonti bölümü tarafından, diş ve çene kaynaklı düzensizliklerin giderilmesi amacıyla yapılan tedavidir.

Diş teli tedavisi, çenenin dişlerle tam olarak uyumlu; kişiyi hem estetik hem de sağlık açısından düzgün ve sağlıklı hale getirilmesi işlemidir. Birbiriyle ve çeneyle tam uyumlu olmayan dişler kişiyi fiziksel olarak rahatsız edebileceği gibi ona psikolojik açıdan da rahatsızlık verebilir. Çünkü sağlıklı dişler ve güzel bir gülümseme herkese iyi hissettiren ve kişinin yaşam kalitesini artıran etkenlerdir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisi, istenmeyen yönde gelişen dişlere belli bir sürede dışarıdan basınç uygulanması yöntemine dayanır. Bu tedavide dişlere güç uygulanmasını sağlamak için dişlere yapışan ve telleri tutmaya yarayan braket adı verilen bir aparat kullanılır. Braket dişlere sabitlenir. Diş telleri brakette bulunan deliklere tutturulur.  Böylece tel düzeltilmek istenen dişlere bir miktar güç uygulayarak dişlerin belli bir süre sonunda istenilen duruma gelmesi sağlanır. Diş teli tedavisinde (Ortodontik tedavi) dişlerin çene kemiği içerisinde hareket ettirilmesi amaçlanır.

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Orodontik tedavide, tüm diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi erken dönemde yapılan tanı ve tedavi çok önemlidir. Çocuklarda ileri bir problem yoksa 12 yaşından önce bu tedaviye başlanmaz. Erken yaşlarda konulan tanı sayesinde dişlerin gelişim süreci takip edilerek erken tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü en iyi sonuç alınan tedaviler erken dönemde fark edilip dişlerin gelişim dönemindeki düzensizliklerinin giderildiği tedavilerdir.

Ortodontik tedavinin, yetişkinlerde ise her yaşta yapılması mümkündür. Yetişkinlik döneminde, dişlerde çocukluk döneminden gelen düzensizlikler olabileceği gibi diş kaybından dolayı da bazı rahatsızlıklar yaşanabilir. Diş teli tedavisiyle her dönemde güzel bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Ankara

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş teli tedavisi uzun süren bir tedavi olduğu için öncelikle sabırlı olunması ve sürecin diş hekimiyle birlikte yürütülmesi gerekmektedir. Bu yüzden diş hekiminizle iletişim içinde olmanız ve onun verdiği tavsiyelere uymanız dikkat edilmesi gereken temel noktadır.

Bunun haricinde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Ağzı darbe ve dış etkenlerden korumak
  • Ağız ve diş bakımına özen göstermek
  • Sert meyve ve yiyecekler tüketmemek (Elma, cips, kuruyemiş vb.)
  • Yumuşak ve yapışkan yiyecekler tüketmemek (Lokum, sakız, çikolata)
  • Alkollü ve gazlı içeceklerden uzak durmak.

Telsiz Ortodonti Nedir?

Telsiz ortodonti olarak da bilinen plak tedavisi, diş telleri olmadan çapraşıklıkların giderilmesini hedeflemektedir. Plaklar dişlere; tel üzerindeki braketler gibi kuvvet uygular. Plak tedavisinin süresi ve kullanılacak plak sayısı tamamen vakanın durumu ile ilgilidir. Telsiz ortodonti fiyatları da buna göre değişebilir. Tek çene – Çift çene, Basit – Orta – İleri düzey çapraşıklar için tedavi süresi ve tedavi ücreti farklıdır. Günlük ortalama 20 saat kullanılan plaklar ile telsiz bir şekilde başarılı sonuçlar alınabilir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü