Zirkonyum Kaplama Nedir?

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Zirkonyum Kaplama Nedir?
Zirkonyum Kazirkonyum Nedir?

Zirkonyum Kaplama Nedir, hangi durumlarda tercih edilir? Bu yazımda zirkonyum kaplamalar hakkında merak edilen konuları ele alacağım. Estetik açıdan sıkıntı oluşturacak gri bir alt tabakası bulunmayan, metal desteksiz kaplamalardan olan Zirkonyum Kaplama doğal diş yapısına, ağız dokularına iyi uyum sağlaması nedeniyle tercih edilir. Estetik görünüme önem veren hastalar için görünüm avantajının yanında sağlamlığıyla da oldukça kullanışlı bir tedavi fırsatı sunar. Tam seramik (Emax, Empress) kaplamalar, lamina veneerler ve zirkonyumlar estetik tedavilerde ön plana çıkmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Nedir konusunu açıklamadan önce diş kaplaması nedir ve neden ihtiyaç duyulur, kısaca açıklayalım.

Diş Kaplaması Nedir?

Diş kaplaması ya da bilimdeki ifadesiyle “kuron” dişin belirli prensiplere ve ölçülere göre aşındırılması ve üzerinin estetik ve fonksiyonel amaçlarla sarılması, kaplanması olarak düşünülebilir.

Çok uzun yıllardır uygulanan bu tedavilerde genellikle porselen malzeme ile uygulanan diş arasına, alt yapı dediğimiz  destek kısmı bulunur. Bu alt yapı metal veya zirkonyum olarak tercih edilebilir. Gri renkli metalin birtakım dezavantajları vardır. Bu dezavantajları ortadan kaldırmak için son dönemlerde zirkonyum kullanımı yaygınlaşmıştır.

Zirkonyum element yapısına bakıldığında aslında metal sınıfına girmekte ve metal özellikleri göstermektedir fakat renk olarak beyaz olmasının etkisiyle estetik olarak ön plana çıkmaktadır. Tamamen zirkonyumdan olan ve hiç porselen içermeyen monolitik zirkonyum kaplamalar da doğru bölgelerde yapıldığında başarılı sonuçlar oluşturmaktadır.

Günümüz gelişen teknolojisinin diş hekimliğine yansıması sayesinde; hiçbir altyapı tabakası olmayan tamamen preslenmiş porselenden, tam seramik kaplamalarda yapılabilmektedir. Tam seramik kaplamlar, köprü restorasyonlarında tercih edilememesine karşın tek diş kron, yaprak kron gibi tedavilerde başarılı bir şekilde sonuç vermektedir. Ciddi avantaj ve dezavantajları vakaya göre değerlendirilir, tedavi seçimi ona göre yapılır.

Zirkonyum Kazirkonyum Nedir?

Zirkonyum Kazirkonyum Nedir?

Estetik Zirkonyum Kaplama Nedir?

Metal destekli porselen kaplamanın dezavantajlarını ortadan kaldırmak için tercih edilen estetik diş hekimliği tedavilerinden biridir. Zirkonyum kaplamalar iki türde kullanılmaktadır.

1-Zirkonyum destekli porselen kaplama (En yaygın)

2-Monolitik zirkonyum (Son yıllarda kullanılmaya başlandı)

Aslında özellikleri ile bir metal olan zirkonyumun beyaz rengi ve kuvvetli yapısı diş hekimliğinde tercih edilme sebebidir. Bu madde ile alt yapı oluşturulabildiği gibi tamamıyla zirkonyum maddesinin kullanıldığı kaplamalar ile de tedavi yapılabilir. Estetik diş hekimliği uygulamalarında doğal diş yapısına yakınlığıyla zirkonyum ön planda tercih edilebilecek bir çözümdür. Ne zaman monolitik zirkonyum tercih edileceği konusunda hekiminizin yönlendirmesi çok önemli olacaktır.

Neden Zirkonyum Kaplama Tercih Edilir?

Zirkonyum kaplamalar porselen kullanımında ihtiyaç duyulan metal desteğini aradan kaldırmasıyla günümüzde giderek daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Avantajlarını sıralayacak olursak:

 • Zirkonyum estetik açısından diş yapısına çok uygundur.
  Neden Zirkonyum Kaplama Tercih Edilir?

  Neden Zirkonyum Kaplama Tercih Edilir?

 • Uygulanacak dişin karakterine göre opak ve transparan çeşitleri mevcuttur.
 • Biyouyumludur.
 • Sağlıklı ve sağlam bir materyaldir.
 • Köprü tedavilerinde kullanılabilir
 • İmplant üstü çıkış profili oluşturmak ve estetik sonuç almak için kullanılabilir
 • Rengi doğal diş rengine uygundur.
 • Mekanik direnci yüksektir.
 • Biyolojik açıdan üstün uyum sağlar.
 • Yüksek adaptasyona sahiptir.
 • CAD CAM cihazı ile işlenir ve böylece insani hatalar en aza indirilir.
 • Diş dokularına yakın iletkenliktedir

Gülüş tasarımı ve diş estetiği tedavilerinde bu özelliklerini, zirkonyumların çok tercih edilme sebebidir.

Bütün bu avantajlarına ek olarak zirkonyum kaplaması ile yapılan köprüler, çiğneme kuvvetine dayanıklı olduğu için arka kısımdaki bölgelerde de tercih edilebilir. Sizin için en uygun tedavi çözümüne karar verilebilmesi için hastanın diş hekimine muayene olması, genel ağız ve diş sağlığı analizlerine göre hareket edilmesi gerekmektedir. Kimi hastalar için Emax, Empress, Yaprak porselen, Bonding (kompozit lamina) gibi uygulamalar daha iyi bir çözüm olabilir.

Zirkonyum Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum, farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Tedaviye başlanıldıktan sonra hekiminiz tarafından alınacak manuel veya dijital ölçü laboratuvara gönderilir. Laboratuvar ortamında yine üç boyutlu yazıcılar ve tarayıcılar yardımıyla model oluşturulur ve üretim başlar. Özel zirkonyum bloklar üzerinden, cihazlar yardımıyla kazınarak ağız içinde tatbik edilecek restorasyonların ilk aşaması tamamlanmış olur. Çeşitli fırınlama işlemlerinden sonra tamamen hazır hale gelir. Zirkonyum;  translusent, opak zirkonyum seçenekleriyle beraber alt yapı ve full zirkonyum uygulamasında diş protezinin tamamı için tercih edilebilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Diğer tedavi seçeneklerinden metal destekli kaplamalara ve bonding uygulamalarına göre fiyatları bir miktar yüksek olan zirkonyum kaplama, sağlık ve estetik açısından hekimler tarafından önerilmektedir. Zirkonyum estetik olduğu kadar dayanıklı bir malzemedir ve uygulama yapılırken laboratuvar aşamasında da ileri teknoloji kullanılır. TDB Rehber fiyat tarifesinde diş tedavi fiyatları ile ilgili bilgilendirilme bulunmaktadır fakat yapılacak tedavi türünü ve fiyatını internet üzerinden alacağınız bilgiler ile kesinleştirmeniz mümkün değildir. Detaylı bir analiz, muayene şarttır.

Zirkonyumlar için CAD CAM cihazlarının kullanıldığı zirkonyum kaplama fiyatlarına etki eden bir başka faktör de kaplamanın özel işçilik uygulanarak çok aşamalı bir şekilde ilerlemesidir. Ayrıca kaplama yapılacak hastanın farklı bir tedaviye de ihtiyaç duyup duymadığı ancak muayene sonrası belirlenebilmektedir. Detaylı bilgi için hekiminize gitmeli, estetik beklentinizi belirtmeli; kapsamlı bir şekilde muayene olunmalıdır.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Randevu İçin Ulaşın

Tedavi Fiyatları