Zirkonyum Diş Kaplama İşlemi

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Zirkonyum Diş Kaplama İşlemi
zirkonyum diş kaplama işlemi

Yüksek dayanıklılığı ve doğal görünümü dolayısıyla zirkonyum diş kaplama işlemi günümüzde estetik diş hekimliği metotları arasında oldukça popülerdir. Zirkonyum diş kuronları eksik dişlerin tamamlanmasında köprü olarak veya çürük, kırık gibi ciddi madde kaybı olan dişlerin tedavisinde optimum sonuç alınabilmesi için kullanılır. Gereken durumlarda implantlarla birlikte de kullanılabilir. İmplant ve doğal dişler için; köprülerde, kısmi protezlerde birlikte uygulanabilirler.

Büyük oranda madde kaybı olan dişlerin kırılganlığı ve metal alt yapılı kaplamaların estetik açıdan beklentileri karşılamaması zirkonyum diş kaplama işlemi ile ilgili taleplerin artmasında önemli ölçütlerdir. Çünkü zirkonyum kuronlar dişe doğal bir görünüm kazandırır ve metal karışımlarda rastlanan bazı rahatsız edici yan etkilere neden olmaz. Metal destekli kaplamalara göre dayanıklılık değerleri çok yakın ve estetik değerinin çok yüksek olması; gülüş estetiğinin önemli elemanlarından biri haline getirmiştir.

Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum, kaplama tedavisi uygulanabilirliği açısından birçok olumlu özelliğe sahip güçlü bir metal türüdür. Uzun ömürlü ve sağlam ürünler olarak bilinirler. Zirkonyum çok uzun ömürlü ve sağlam bir diş kaplama malzemesidir ve dayanıklılığının yanı sıra, tıp alanında onu popüler kılan bir nitelik olarak insan vücudu ile de oldukça uyumludur.

Gülüş Tasarımı ve Zirkonyum

Gülüş estetiği işlemleri arasında da yarım kron, tam kron veya köprü ihtiyacı olabilmektedir. Tam kron yani dişi çepeçevre saracak yöntemler arasında estetik çözümler; tam seramik kaplamalar ve zirkonyum kaplamalardır. İki tür yönteminde bazı avantajları ve birbirine göre bazı dezavantajları vardır. Uygun teknikle tatbik edildiği takdirde, iki yöntemde  de yeterli estetik sağlanması mümkündür.

Zirkonyum Diş Kaplama İşlemi Avantajları

  • Biyolojik Uyumluluk

İnsan vücudunun kimyasal yapısı zirkonyumu reddetmez. Dolayısıyla zirkonyum kaplama nedenli enfeksiyon, komplikasyon, ağrı, rahatsızlık veya birtakım başka alerjik reaksiyonların gerçekleşme olasılığı çok daha düşüktür.

  • Doğal Diş Görünümü

Diş lekeleri, renk değişimi veya kırıklardan kaynaklı diş hasarlarını tedavi etmek ve onları tıpkı eskisi gibi doğal bir hâle büründürmek için eski nesil porselen yerine zirkonyum tercih edilmesi çok yaygın bir uygulamadır.

  • Dayanıklılık

Yüksek çiğneme ve ısırma faaliyetlerine dayanıklıdır ve kolay kolay zarar görmez. Zirkonyum kuronların basınca karşı direnci çok yüksektir. Bu dayanıklılık onun işlenişi ile de yakından ilgilidir. Ayrıca, diğer kuron tiplerine nazaran aşırı sıcak ya da aşırı soğuğa karşı duyarlılığı azaltır. Zirkonyum dirençli bir diş tedavi malzemesidir.

  • Uzun Ömürlü

Dayanıklılığının yanı sıra zirkonyum kuron kaplamalar eski nesil porselen malzemelerle hazırlanan kaplamalardan çok daha uzun ömürlüdür. Metal destekli kaplamalara bağlı oluşan estetik ve sağlık problemleri, zirkonyumlarda çok nadir görülür.

  • Kolayca değiştirilebilir, şekillendirilebilir ya da renklendirilebilirler.

Güçlü yapılarına rağmen, zirkonyum kuronlar hastanın kendi dişlerine en uygun hâle getirilebilecek şekilde kolayca şekillendirilebilir. Ağız yapısına göre boyutları, kişinin doğal diş rengine göre de rengi rahatlıkla belirlenebilir.

  • Uygulanması için dişten daha az aşındırma yapılır.

Tipik olarak bir kaplama yapılacağından, dişten belirli bir tabakası aşındırılır. Bu, preparasyon aşamasıdır. Eski nesil kron ve kaplama malzemelerine nazaran zirkonyum kaplamalarda daha ince bir aşındırmaya ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla bu, dişten daha az madde kaybı olacağı demektir.

  • Estetik açıdan talepleri fazlasıyla karşılar.

Zirkonyum kuronların yapısında saydam kristaller bulunur. Zirkonyumun yarı saydam görünümü, hastanın doğal diş rengine en iyi şekilde uyar ve porselen kuronlardan daha doğal bir görünüm elde edilmesi sağlanır.

Zirkonyum Diş Kaplama İşlemi Fiyatları

Bahsedeceğimiz fiyatlar bir çok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Bu yöntemde kullanılan zirkonyum malzemesinin kendi içinde seviyesine göre, hekime maliyeti de değişebilmektedir. Daha şeffaf, estetiğin sağlanması zor olan bölgeler için üretilmiş bloklar da vardır. Zirkonyum diş fiyatları 800TL ile 2000TL arasında değişiklik gösterebilir. Blok seçimi dışında, laboratuvar ekip maliyeti, klinik fiyatlandırma şekli gibi bir çok değişken gösterilebilir.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Randevu İçin Ulaşın

Tedavi Fiyatları