Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları, aynı zamanda periodontal hastalıklar olarak da bilinir. Dişin çevresini ve dişi destekleyen dokuları olumsuz yönde etkileyen hastalıklardır. Bu hastalıklar sebebiyle sağlıklı dişlerin dahi kaybedildiği durumlar yaşanabilir. Dolayısıyla ciddiye alınmaları ve diş hekiminin teşhisleri doğrultusunda tedavi edilmeleri gerekir. Bilinmelidir ki yapılan diş çekimlerinin %80 lik kısmı diş eti hastalıklarından kaynaklanır.

Diş eti hastalıkları toplumda yaygın olarak görülür. Bazı durumlarda semptomları fark edilmeyebileceği için hastalığın ilerlemesi sık rastlanan bir durumdur. Dolayısıyla çoğu hasta diş hekimine başvurmakta geç kalmakta, ağız ve diş sağlığını önemli derecede tehlikelere atmaktadır. Rutin diş hekimi kontrollerinde ise bu sorunlar öncesinde tespit edilerek müdahaleler yapılmaktadır.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Periodontal hastalıklar (diş eti hastalıkları) farklı seviyelerde ve tiplerde kendini gösterebilir. Hastalığın tipi, tedavi sürecinin nasıl olacağını da belirler. Toplumda en sık rastlanan bazı dişeti hastalıkları tiplerine kısaca bir bakış atalım.

En Sık Rastlanan Diş Eti Hastalıkları

 1. Gingivitis

Dişeti rahatsızlıklarının en sık görülen, en düşük zarar yoğunluklu olan versiyonudur ve dental plaklar sebebiyle meydana gelir. Bunlar dişin üzerinde görülen açık sarı renkli, yapışkan bir kıvama sahip ve bakteriler tarafından oluşturulmuş tabakalardır. Doğru ve düzenli ağız bakımıyla ortadan kaldırılabilir ve tedavi edilebilir.

 1. Kronik Periodontitis

Hemen her yetişkin bireyde görülebilen diş eti hastalıklarından biridir. Bu hastalığın ilerlemesi diş eti, dişle dişeti arasındaki bağlar ve nihayetinde diş kemiğine doğrudur. Son aşamada diş ile dişi bağlayan dokuların erimesine yol açarak cepçikler meydana getirir. Bu cepçikleri dolduran dental plaklar, diş taşları, bakteriler ve yiyecek artıkları hastalığın ilerlemesine sebep olur. Diş kaybı sürecinin ön habercisidir.

 1. Agresif Periodontitis

Çoğu durumda genetik faktörlere dayanan periodontitis tipidir. Belirtileri daha şiddetli bir şekilde kendini gösterir. Bu rahatsızlığın da kendi içinde iki farklı tipi vardır. Birinci tip, semptomların çok belirgin olmadığı ama diş ve dişeti sağlığına zararlarının fazla olduğu şeklidir. İkinci tip ise hem semptomların hem de dişlerdeki yayılımının ileri seviye olduğu şeklidir.

En sık rastlanan dişeti hastalıklarından bahsettik. Şimdi de genel olarak diş eti hastalıkları belirtileri hakkında bilgi verelim.

Diş Eti Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

 • Diş fırçalama esnasında ya da kendiliğinden meydana gelen kanamalar
 • Ağızda hissedilen kötü tat
 • Enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen ağız kokusu
 • Dişlerin dişetine tutunmasının azalması sonucu dişlerin sallanması
 • Diş eti çekilmesi
 • Dişlerde ve diş etlerinde hissedilen aşırı kaşınma hissi
 • Diş etlerinde meydana gelen kırmızılıklar ve şişlikler

En sık rastlanan belirtilerdir.

Periodontal Hastalıkların Sebepleri

 1. Dental plaklar: Dental plaklar dişlerden temizlenmediği takdirde sertleşerek diş taşına ve tartara dönüşüyor. İyi diş fırçalamak en temelimiz.
 2. Sigara kullanımı: Ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkileyen en büyük faktörlerden biri sigara kullanımı. Sigara kullanan kişilerin dişlerinde, kullanmayanlara nazaran diş eti problemleri daha zor iyileşiyor. Sigara tüm vücutta olduğu gibi iyileşmeyi bozuyor.
 3. Stres: Vücudumuz birbirine bağlı farklı sistemlerden oluşmaktadır. Psikolojik bir durum fizyolojik etkileri de tetikleyebilmektedir. Fazla stres, vücuttaki enfeksiyonla mücadeleyi yavaşlatan bir faktördür. Dolayısıyla diş eti hastalıkları içi elverişli ortam sağlar.
 4. Hormonlar: Kadınlarda hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişimler hamilelik gingivitisi gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Dişeti Rahatsızlıklarına Bütünlüklü Yaklaşım: Pembe Estetik

Pembe estetik, dişetlerinde meydana gelen enfeksiyonlar ve diğer travmaların tamamına total bir bakış açısıyla yaklaşarak uygun çözümler bulan estetik diş hekimliği alanıdır. Sağlıklı ve etkileyici bir gülüşe sahip olmak için dişetlerindeki tüm problemlerin ortadan kaldırılması gerekir. Pembe estetiğin sunduğu tedavi türleri ve estetik müdahaleleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için “Pembe Estetik” sayfamıza göz atabilirsiniz. Birçok ağız diş sağlığı tedavisi için ilk aşama diş eti sağlının uygun olmasıdır. Diş eti sağlığı, pembe estetik ve gülüş tasarımı işlemlerinin temelidir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü