Diş Beyazlatma Ne Kadar?

Diş Beyazlatma Ne Kadar?

Diş beyazlatma ne kadar? Sorusu dişlerin zaman içerisinde beyaz rengini kaybetmesi sonucu uygulanan ve dişlere kaybettiği beyaz rengi geri kazandırma amacıyla yapılan estetik diş tedavisidir. Dişlerin sararmasına veya beyaz rengi kaybetmesine sebep olan faktörler farklı olabildiği için dişlerin beyazlatılması amacıyla uygulanan tedavinin içeriği de farklı olabilmektedir.

Peki, diş beyazlatma ne kadar? Sorusuna verilebilecek net bir yanıt bulunmamaktadır. Çünkü; diş beyazlatma işlemi hem diş hekimi tarafından yapılabilen hem de diş hekiminin verdiği özel içeriklerin hasta tarafından evde yapılabilen bir tedavidir. Bu yüzden diş hekiminin kişiye uygun bulduğu tedavi içeriği tedavinin fiyatını da belirlemektedir.

Diş Beyazlatma Ne Kadar?

Diş Beyazlatma Ne Kadar? Diş Beyazlatma Neden Yapılır?

Dişler, insan vücudunun dış etkenlere en çok maruz kalan organlarındandır. Bu yüzden zamanla dişlerde bazı deformasyonlar görülebilir. Özellikle dişlere gerekli bakımlar yapılmadığında dişlerde renk kaybı görülmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Yenilip içilen her besinin dişlere bir şekilde temas ettiği gerçeği göz önünde bulundurulunca dişlerde zamanla oluşan birikimler ve aşınmalar dişlerin zamanla sararmasına veya doğal beyaz rengini kaybetmesine sebep olabilmektedir.

Zamanla dişlerin sararmasına sebep olan başlıca sebepler şunlardır:

 • Fazla miktarda kahve veya çay tüketmek
 • Sigara gibi tütün ürünleri kullanmak
 • Kola, alkol gibi içecekler tüketmek
 • Kullanılan bazı ilaçlar veya tedaviler
 • Zamana bağlı gerçekleşen sararma
 • Dişlerde yapılan bazı işlemler
 • Erken yaşta kullanılan bazı antibiyotik ilaçlar
 • Fazla miktarda flor almak

Diş beyazlatma fiyatları konusunda net bilgi vermek için muayene şarttır. Yalnız yaklaşık olarak rehber fiyat tarifesinin de desteğiyle;

Diş Beyazlatma TedavisiOrtalama Tedavi Ücreti (TL)
Ofis tipi diş beyazlatma2.500 TL – 3.500 TL
Ev tipi diş beyazlatma2.000 TL – 3.000 TL
Kombine beyazlatma4.500 TL
Devital beyazlatma110 TL – 1.300 TL

Dişler Rengini Nasıl Kaybeder?

Dişlerin renk kaybetmesi birçok sebepten kaynaklanabilir. Fakat bunlar dişlerin renk kaybetmesine farklı yollarla sebep olabilmektedir. Dişlerdeki renk kaybı genelde iki farklı şekilde gerçekleşir. Bunlar; iç renklenme ve dış renklenmedir.

 • Dış renklenme: Tüketilen yiyecek ve içeceklerin dişin dış yüzeyinde oluşturduğu renk kaybıdır. Genellikle diş ve ağız bakımının yeterli seviyede yapılmaması sebebiyle oluşur. Dış renklenme problemi diş taşı temizliğiyle giderilebilen, derin bir problem değildir.
 • İç renklenme: Tüketilen besinlerin sebep olduğu renk kaybından ziyada daha yapısal renklenmedir. Kullanılan bazı ilaçlar veya küçük yaşta geçirilen bazı hastalıklar iç renklenmeye sebep olabilmektedir. Dişlerdeki renk kaybının giderilmesi daha zor olan bu renklenme belli bir seviyeye kadar çözülebilmektedir fakat her durumda istenilen beyazlık sağlanamayabilir.
Dişler Rengini Nasıl Kaybeder?
Profesyonel Diş Beyazlatma Yöntemleri

Profesyonel Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma tedavisi uzman bir hekimi tarafından yapılması gereken hassas bir diş tedavisidir. Hastanın istediği diş beyazlığına kavuşabilmesi için uygulanan bazı yöntemler bulunur. Bunlar;

 • Ofis Tipi Beyazlatma: Bu yöntem diş hekiminin klinik ortamında uyguladığı bir tedavi yöntemidir. Oldukça etkili olabilen bu yöntemde diş yapısına göre dişlerde 2 ile 4 ton arasında açılma sağlanabilmektedir. Ofis tipi diş beyazlatma yönteminde dişlere yüksek konsantrasyondaki diş beyazlatıcı kimyasal bileşenler dişlere uygulanır. Işın kaynağı cihazlarla diş beyazlatıcı madde aktive edilerek diş beyazlatma (bleaching) işlemi gerçekleştirilir.
 • Ev Tipi Beyazlatma: Bu beyazlatma yönteminde diş hekimi hastadan aldığı ölçüye göre bir model elde eder. Kalıplara jeller yerleştirilir ve kalıplar hastaya yaklaşık 5 saat boyunca uygulanır. Kişinin kendi evinde uygulayabildiği bu yöntem, hekim kontrolünde uygulanabildiği gibi hasta işlemi evinde de yapabilir. Bu uygulamanın süresi lekelerin rengine ve yoğunluğuna, dişin açılma tonuna ve dişlerde oluşabilecek hassasiyete bağlıdır.

Lazerle Diş Beyazlatma

Lazerle diş beyazlatma, lazer ışınları aracılığıyla dişlerde beyazlatma sağlamak amacıyla uygulanan bir tedavidir. Bu tedavi yönteminde ağartıcı olarak tabir edilen özel jeller kullanılır. Bu jelin içerisinde %25 ile %40 arasında değişen oranda hidrojen peroksit bulunur.

Lazerle diş tedavisinde öncelikle dudakların, diş etlerinin ve ağız içerisindeki diğer bölgelerin herhangi bir zarar görmesini engellemek için bu bölgeler bazı aparatlarla korunur. Ardından dişlere ağartıcı uygulanır ve bölgeye lazer ışınları gönderilir. Lazer ışınlarının oluşturduğu ısı, ağartıcı jelin aktivasyonunu yükselterek dişlerde beyazlama sağlar.

Lazerle Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanabilir?

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanabilir?

Diş beyazlatma tedavisi farklı etkenlere bağlı oluşan ve bu yüzden farklı tedavi biçimleri içeren genel bir tedavidir. Hangi hastaya ne tür bir tedavi planının oluşturulacağı ancak uzman hekimin kontrolü sonrasında belirlenebilir.

Diş beyazlatma tedavisinin uygulanabilmesi için öncelikle hastanın şikayetlerini diş hekimine iletmesi, hekimin de gerekli kontrolleri yapması gerekir. Diş beyazlatma işleminde önemli olan bir diğer nokta da hastanın tedavi sonucundan beklentisidir. Bu aşamada da hekim hastaya tedavi sonucu hakkında gerekli bilgilendirmeleri yapar ve tedaviye bu aşamadan sonra başlanır.

Diş Beyazlatma Tedavisi Avantajları

Diş renklenmesi kişinin dişlerinin doğal rengini kaybetmesine sebep olur. Bu da kişinin gülüş estetiğinin bozulmasına sebep olur. Dişinde veya diş etlerinde bulunan istenmeyen bir durum yüzünden bazen insanlar gülümsemekten kaçınabilmektedir. Bu da toplum içerisinde rahat olamamaya veya kendisini rahatsız hissetmeye sebep olabilir.

Dişleri beyaz veya diş beyazlatma tedavisi sonrası daha beyaz ve sağlıklı dişlere kavuşmak kişiyi psikolojik açıdan daha rahat hissetmesine yardımcı olur. Daha beyaz dişler ve estetik bir gülümseme hem sağlıklı bir ağız yapısı açısından hem de güzel bir gülümseme açısından kişiye önemli avantajlar sağlar.

Diş Beyazlatma Tedavisi Avantajları
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü