Ankara Diş Kaplama

Ankara diş kaplama konusunda öne çıkan şehirlerdendir. Diş kaplama tedavisi, dişlerdeki yapısal bozuklukların, kırıkların veya renk değişimlerinin giderilmesi amacıyla uygulanan bir tedavidir. Estetik olarak ve fonksiyon olarak doğal dişe en yakını hedeflenir.

Ankara diş kaplama tedavileri detaylı bir muayene sonrası planlanır. Diş hekimi tarafından alınan ölçülere göre bu alanda özelleşmiş laboratuvarlarda hazırlanır. Çünkü diş kaplama tedavisi hastanın var olan rahatsızlıklarının giderilmesi ve estetik bir gülüşe sahip olması açısından önemli bir tedavidir.

En estetik tedavi yöntemlerinin başında Laminate Veneer (Yaprak Porselen) gelmektedir. Daha sonra tam seramik kaplamalar ve zirkonyum kaplamalar gelir.

Ankara Diş Kaplama Tedavisi Nedir?

Diş kaplama tedavisi, dişlerin sağlıklı bir hale kavuşturmanın yanında; dişleri estetik bir görünüme kavuşturmayı esas almaktadır. Gülüş estetiği tedavisinde en sık kullanılan tedavilerden olan diş kaplama tedavisi, diş yüzeyine dişle aynı renkte, kabuk benzeri, ince tabakaların yapıştırılmasıyla uygulanır.

Diş kaplama tedavisi için uygulanabilen farklı kaplama türleri mevcuttur. Hastaya hangi kaplama türünün uygulanacağı, hangi dişlere işlem uygulanacağı gibi konular hastanın şikayetlerine, tedavi sonrası beklentisine göre şekillenir. Tedavi planı uzman hekimin detaylı kontrolü sonrasında belirlenir.

Diş Kaplama Çeşitleri

Eskiden diş kaplama tedavilerinde genellikle metal destekli porselen kaplamalar kullanılmaktaydı. Fakat gelişen teknolojik imkânlar sayesinde artık daha estetik, daha rahat kullanım sunan diş kaplama çeşitleri geliştirildi. Üstelik diş kaplamaları artık arka dişlere değil, ön dişlere de estetik ve sağlam kullanılabilir bir hale geldi.

Günümüzde en çok tercih edilen kaplama çeşitlerini sizler için derledik.

  • Laminate Veneer Diş Kaplama (Yaprak Porselen Diş Kaplama)

Yaprak porselen olarak da bilinen bu diş kaplama yöntemi dişlerdeki çapraşıklık, renk kaybı, kırık veya eksiklik gibi kişinin gülüşünü olumsuz etkileyen durumların ortadan kaldırılması için uygulanan kaplama türüdür. Laminate Venner diş kaplaması iki farklı materyal ile uygulanabilmektedir. Kaplama yapılacak diş sayısına ve tedavi sonucundan beklenen görünüme göre belirlenen Laminate Venner kaplamalar, porselen veya kompozit malzemeden elde edilebilmektedir.

Basit diş arası boşlukların giderilmesi veya küçük çapraşıklıkların tedavisi için kompozit malzeme yeterlidir. Fakat daha detaylı gülüş tasarımı gerektiren işlemler için laboratuvarda üretilen yaprak porselenler çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

  • Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum elementinin laboratuvar ortamında işlenmesiyle elde edilen bir kaplama türü olan zirkonyum kaplama, doğal diş rengine oldukça yakın bir maddedir. Vücut dokularına uyumu yüksek, dirençli ve uzun süreli bir kullanım sunan bu kaplama çeşidi; dişin etrafını sararak onu koruyan bir yapıya sahiptir.

  • Empress (Full Porselen) Kaplama

Full porselen diş kaplama tedavisinin uygulanabilmesi için kaplama yapılması istenen dişin mevcut olması gerekir. Bu tedavide, öncelikle işlem yapılacak diş belli oranlarda aşındırılır. Ardından uygun ölçülerdeki porselen kaplama dişe yerleştirilir. Tek dişin kaplanması gereken durumlarda oldukça başarılır sonuçların alındığı bu yöntemde diş efektleri detaylı bir şekilde yansıtılabilmektedir.